Szpitalny System Informatyczny

Informatyzacja oprócz wdrożenia Zintegrowanego Systemu Informatycznego w postaci programów komputerowych przyniosła także całkiem nową sieć komputerową wraz z całą infrastrukturą okablowania i urządzeniami sieciowymi.

„Podczas inwestycji udało się wykonać połączenie światłowodowe budynku głównego Szpitala Powiatowego w Chmielniku z budynkiem Podstawowej Opieki Zdrowotnej w Chmielniku. Wykonanie takiego połączenia można niewątpliwie uznać za sukces inwestycji rozbudowy informatycznej szpitala.

Połączenie światłowodowe jest pod kilkoma względami lepsze od klasycznego miedzianego:

· nie powodują interferencji elektrycznej w innych kablach ani też nie są na nią podatne,

· impulsy świetlne mogą docierać znacznie dalej niż w przypadku sygnału w kablu miedzianym,

· światłowody mogą przenosić więcej informacji niż za pomocą sygnałów elektrycznych.

· inaczej niż w przypadku prądu elektrycznego, gdzie zawsze musi być para przewodów połączona w pełen obwód, światło przemieszcza się z jednego komputera do drugiego poprzez pojedyncze włókno."

Jacek Musiał Kierownik Działu Administracyjno-Technicznego

 

„Wdrożenie Zintegrowanego Systemu Informatycznego w szpitalu było sporym przedsięwzięciem. Cały system praktycznie powstał od zera. Począwszy od infrastruktury sieciowej, serwerów poprzez komputery stacjonarne, a skończywszy na zintegrowanym oprogramowaniu. Wdrożony został także system terminalowy ułatwiający pracę na kilku stanowiskach. Logowanie do takiego systemu odbywa się za pomocą kart chipowych, a sesję można przenieś dowolna ilość razy pomiędzy różnymi terminalami bez konieczności ponownego uruchamiania czy logowania. To znacznie ułatwia pracę lekarzom pracującym w różnych miejscach np. na Izbie Przyjęć, na oddziale czy na Bloku Operacyjnym. Niewątpliwą nowością są także tablety medyczne umożliwiające pracę z systemem przy łóżku pacjenta.”

Sebastian Papucki Informatyk

Sebastian Papucki Informatyk

Fot. Sebastian Papucki

 

Udostępnij