Modernizacja i rozbudowa szpitala

Dostępność:

W niedzielę 30 czerwca 2013 roku została oddana do użytku nowo dobudowana cześć Szpitala Powiatowego w Chmielniku.

"Inwestycja kosztowała prawie 8 mln zł. Rozbudowa szpitala została sfinansowana w połowie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego, wkład własny został przekazany ze środków powiatu kieleckiego.

Dzięki inwestycji zdecydowanie poprawią się warunki dla pacjentów. Do tej pory mieliśmy starą izbę przyjęć w dwóch małych pomieszczeniach. W tej chwili izba, łącznie z centralną rejestracją, zajmuje ok. 400 metrów kwadratowych. Inwestycja rozpoczęła się w styczniu 2010, a pozwolenie na użytkowanie uzyskano 17 czerwca 2013 roku.

W nowej cześć lecznicy znajduje się blok operacyjny pomieszczenia diagnostyczne – endoskopia oraz RTG USG spełniające wszystkie standardy medyczne oraz unijne."

 

"W dniu 30.06.2013 Szpital Powiatowy w Chmielniku uroczyście oddaje do użytku nowo wybudowany i zmodernizowany kompleks budynków obejmujących część bezpośrednio połączoną z dotychczasową bryłą szpitala oraz budynek zaplecza technicznego oraz część zmodernizowaną w obrębie starej części szpitala. Jest to wielkie wydarzenie dla samego Szpitala i całej Społeczności miasta i gminy Chmielnik, gdyż jest to największa inwestycja dotycząca szpitala w całej jego prawie 100 letniej historii. Było to możliwe dzięki olbrzymiemu zaangażowaniu Pani Dyrektor szpitala  Jolanty Rybczyk, która potrafiła zarazić wizją rozbudowy personel szpitala ,Starostwa Powiatowego w Kielcach i Urzędu Gminy w Chmielniku. Dzięki sprawnemu przygotowaniu odpowiedniego projektu udało się pozyskać finansowanie z Europejskiego Funduszu Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego woj. Świętokrzyskiego na lata 2007-2013.

W nowej części szpitala mieści się blok operacyjny z dwiema salami operacyjnymi, pracownia endoskopii z salą wybudzeń, pracownia radiologii i usg/echo oraz budynek techniczny, w którym znalazły miejsce urządzenia systemu centralnego dostarczania gazów . W części zmodernizowanej utworzono Izbę Przyjęć szpitala. Wszystkie te pomieszczenia spełniają normy Ministra Zdrowia w zakresie Higieny obowiązujące w placówkach podmiotu leczniczego. Poprawi to warunki pracy personelu i warunki w jakich przyjmowani będą pacjenci. Niestety, z uwagi na ograniczoną sumę środków rozpoczęcie pracy w zmodernizowanej części będzie możliwe dopiero po ich odpowiednim wyposażeniu, co szpital musi dokonać ze środków własnych. Mamy nadzieję w tym względzie na pomoc organu założycielskiego oraz społeczności lokalnej.

W roku 2012 Szpital przyjął na siebie duże wyzwanie w postaci wdrożenia integrowanego systemu informatycznego w ramach ogólnokrajowego planu wdrożenia e-usług medycznych wraz ze stworzeniem zintegrowanego systemu informatycznego współfinasowanego przez Unię Europejską. Do 2014r. wszystkie  podmioty lecznicze będą zobowiązane do prowadzenia i przechowywania dokumentacji medycznej w formie elektronicznej. Personel szpitala w dużą chęcią przystąpił do pracy w nowej formie i mimo początkowych obaw posługujemy się nowymi narzędziami z coraz większą wprawą. W niektórych aspektach naszej pracy system jest niezwykle pomocny, w niektórych wręcz przeszkadza. Niewątpliwie koszty związane z utrzymaniem całej infrastruktury technicznej związanej z infrastrukturą informatyczną ( serwery, stacje robocze, drukarki) i ich obsługą serwisową, będą znaczne, a nie jest to niestety uwzględniane przez płatnika usług NFZ w kosztach procedur medycznych."

Krzysztof Prośniak Kierownik Izby Przyjęć i Bloku Operacyjnego

 

 

Udostępnij